Sıkça Sorulan Sorular


Soru: Kalamış Yelken Okulu Yaz Programı neden düzenlenir?
Cevap: Ülkemiz çocukları ve gençlerini, denizcilik ve yelkencilikle tanıştırmak, onlara yelken sporcusu olma şansını tanımak için düzenlenir
Soru: Kalamış Yelken Okulu Yaz Programı neyi hedefler?
 Cevap: En üst seviyedeki eğitim kalitesiyle, mümkün olduğunca çok adayın programı başarı ile tamamlamasını, ve devamında Kalamış Yelken Kulübü’nün ismini her alanda başarıyla temsil edecek yelken sporcusu adayı olmalarını hedefler.
Soru: Kalamış Yelken Okulu Yaz Programını başarı ile tamamlama şartı nedir?
Cevap: Dönem sonunda her katılımcı için “Değerlendirme Formu” düzenlenir ve toplamda 100 üzerinden puanlanır. Tüm katılımcıların ortalaması alınır. Ortalamanın 20%’si kadar aşağısı geçme sınırı olur. Bu sınırın üstünde kalan tüm adaylar başarılı sayılacaktır.
Örnek (100 üzerinden): Ortalama: 70 ; Geçme Barajı: 70 - (70 x 20%) = 56
Soru: Kalamış Yelken Okulu Yaz Programı başarı ile tamamlayamadım, her şey bitti mi?
Cevap: Hayır. program bitiminde Kalamış Yelken Okulu Değerlendirme Formu’na dayanarak sana eksiklerin hakkında bilgi verir ve kursa tekrar kaydolma şansı tanır.
Soru: Kalamış Yelken Okulu Yaz Programı başarı ile tamamladım, peki ya şimdi ne olacak?
* Kalamış Yelken Okulu, programı başarı ile tamamlayan adayların, gelişim ivmelerini kaybetmemeleri için, yaz süresince programa mutlaka en az bir dönem daha katılmalarını tavsiye eder. Bu süre zarfında çocuklarınız “takım adayı” sıfatı altında çalıştırılırlar.

Kalamış Yelken Okulu, yaz boyunca programları başarı ile tamamlayan “takım adayları” ile velilerini kesin tarihi daha sonra ilan edilecek olmakla birlikte Eylül ayında düzenlenecek olan “Sporcu adaylığı” toplantısına davet eder. Bu toplantıda, Kalamış Yelken Okulu spor takımları tanıtılır ve kursu geçen adaylarımızdan başarılı birer sporcu olabilmeleri yolunda beklenen şartlar açıklanır. Şartları yerine getireceğini taahhüt eden velilerin çocukları takımlara alınır. İlk 1 aylık süre (4 haftasonu denize çıkış) deneme süresidir. Başarılı olduğu kurstan bu yana geçen süre içinde yelkenciliği önemli ölçüde unutmuş olduğu anlaşılan adaylar (*) ile, deneme süresince devamsızlık yapanlar takımdan çıkartılır. Geri kalanlar ise “sporcu adayı” statüsünde antrenörleriyle birlikte altyapı takımı antrenmanlarına başlarlar.

 Soru: Sporcu adaylığı nedir ve ne kadar sürer?
Cevap: Sporcu adayı olan yelkenciler lisanssız bir şekilde antrenörleri eşliğindeki düzenli antrenmanlara katılarak yelken sporculuğuna hazırlanırlar. Bu süre zarfında adaylar Kalamış Yelken Kulübü’nün kendilerine zimmetleyeceği malzeme ve ekipmanı kullanırlar. Belli bir süre sonra temel gelişimi tamamlananlar yarış takımına alınırlar.
Soru: Kalamış Yelken Kulübü’nde yarışan sporcu olmak ne anlama gelir?
 Cevap: Üst düzeyde bilgili bir antrenörle ileri seviyede antrenman yapmak, bu çalışmaların meyvesini ise İstanbul, Marmara Bölgesi, Türkiye, Avrupa ve Dünya çapında sırasıyla yapılacak olan yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası yarışlarda toplamak; sporcunun yarışlarda kendisini, Kalamış Yelken Kulübü’nü ve de milli takıma girerek Türkiye’yi başarıyla temsil etmesi anlamına gelir. Yarış takımına alınan ve lisansı çıkan sporcuyu Kalamış Yelken Kulübü, mümkün olan en kaliteli malzeme ve ekipmanla destekler.