ADB Kursları


AMATÖR DENİZCİLİK KURSLARI

(MEB onaylı)

 

T.C MEB Feneryolu HEM II. Dönem Amatör Denizcilik Kursları Kalamış Yelken Kulübü’nde başlıyor!

Siz de isterseniz kendi teknenizin kaptanı olabilir veya yaz tatilinde 5 yıldızlı otellerde inaktif dinlemek yerine kiraladığınız teknenizin dümenine geçerek; farklı bir deneyim yaşabilirsiniz.

Denizcilik Müsteşarlığı’nın yapmış olduğu ADB(Amatör Denizci Belgesi) sınavına; MEB onaylı kurslarımızla hazırlanarak hem teorik hem de pratik denizcilik becerisi kazanabilirsiniz. Üstelik kurslarımız Kalamış Yelken Kulübü ve MEB desteği ile ücretsizdir. Kursiyerlerimiz sadece kurs esnasında kullanacağı ders materyellerini kendileri karşılayacaklardır. Kursumuzu başarıyla tamamlayanlara MEB onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” verilecektir.

Eğitim programımıza göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

1. Dönem:

10 Şubat-11 Mart 2017 tarihleri arasında yapılmıştır.

2. Dönem: 

7 Nisan-6 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak olan kursumuzda toplamda 40 saat eğitim verilecektir.

Kurs Programı:
Cuma(18:30-21:00)
Cumartesi(14:00-18:00)

Kontenjanlarımız sınırlı olduğundan ön kayıt için buradaki

Amatör Denizci Belgesi Sınavına Hazırlık Kurs Programı

Sorumluluk
 • Kursiyer, eğitimlere kendi isteği ve tercihi doğrultusunda katıldığını kabul eder.
 • Eğitimler boyunca denizde veya karada meydana gelebilecek herhangi bir aksaklık, istenmeyen durum, kaza veya sağlık durumunu kalıcı/geçici olarak etkileyebilecek olayda tüm sorumluluk kursiyere ait olacak olup, eğitim organizatörü ve yürütücüsü Kalamış Yelken Kulübü hiçbir sorumluluk taşımayacaktır.
Eğitim Programı Süreci
 • Kursiyerin, kayıt tarihinden itibaren 12,5 saatlik (2,5 saat x 5 defa) pratik eğitimini tamamlaması için sahip olduğu toplam limit süre 60 gündür .
 • Yelken Okulu Koordinatörlüğü, söz konusu 60 günlük süre içerisinde, pratik eğitim takvimini oluştururken, eğitim programının sağlıklı bir biçimde yürümesi için, ardışık dersler arasındaki azami sürenin 7 gün olmasını önemle tavsiye eder.
 • Yelken Okulu Koordinatörlüğü, eğitime engel teşkil edecek olası olumsuz rüzgar, deniz ve/veya hava şartlarında eğitimlerin ertelenmesi hakkını saklı tutar. Bahsi geçen olası ertelemeler 60 günlük limit sürenin üzerine ilave edilecektir.
Pratik Eğitim Takviminin Oluşturulması Pratik eğitim takvimi gelecek eğitime en geç 3 gün kala oluşturulur. Bu aşamada ekip üyeleri telefonla aranarak, ekipteki tüm kursiyerlere ve eğitmene uygun olan bir zaman dilimi belirlenmeye çalışılır (09:00-11:30 / 12:00-14:30 / 15:00-17:30 / 18:00-20:30).
 • Ekipteki kursiyerlerden hepsine ve görevli eğitmene uygun ortak bir zaman dilimi bulunması durumunda, takvim kesinleştirilir.
 • Ekipteki kursiyerlerden hepsine uygun ortak bir zaman dilimi bulunamaması durumunda,
  • Eğitim ertelenir;

4 ve 3 kişilik ekipler: 2 veya daha fazla kişinin gel(e)meyecek olması

2 ve 1 kişilik ekipler: 1 veya daha fazla kişinin gel(e)meyecek olması

 • Takvim kesinleştirilir, eğitime gelemeyecek olanın eğitim hakkı yanar;

4 ve 3 kişilik ekipler: Tek bir kişinin gelemeyecek olması

 • Ekipteki kursiyerlerin tümünün fikir birliği içerisinde eğitimlerini ertelemek istemeleri durumunda, eğitim 60 günlük toplam limit eğitim süresi içerisinde ertelenir. Ancak bu durumda kararı ekipteki kursiyerlere ait olan söz konusu bu ertelemeler nedeniyle, eğitimlerin 60 gün içerisinde tamamlanamayacak olması, hiç bir itiraz veya telafi nedeni olmayacaktır.
UYARI: Takvimin kesinleştirilmesi durumunda, eğitime kadarki 3 günlük süre içerisinde, sebebi her ne olursa olsun, eğitime katılacağını beyan etmiş olan bir veya birden fazla kursiyerin gel(e)meyecek olması halinde, haber dahi verilse, bu kursiyer(-ler)in söz konusu eğitim hakkı yanacaktır. Pratik Eğitimlerin Organizasyonu
 • Pratik eğitimler +2 ˚C ile +35 ˚C hava sıcaklığı ve 2-22 knots (1knots = 1 deniz mili /saat) rüzgar hızı aralığında yağıştan bağımsız olarak yapılır.
 • 2,5 saatlik pratik eğitim 1. dakikasında iskeleye hazır bir şekilde inmekle başlar, 2sa 15. dakikasında iskeleye yanaşmakla devam eder. Eğitime geç başlanmaması adına, kursiyerlerin eğitim saatine en az 15 dakika kala Kalamış Yelken Kulübü’ne iştirak etmeleri ve tekneye binmeden önceki hazırlıklarını tamamlamaları beklenir.
 • Pratik Eğitimler 2,5 saat x 5 defa denize çıkış olarak planlanır, ancak eğitim esnasında rüzgarın bu aralık dışına çıkması ve bu durumun kalıcı olacağına eğitmen tarafından karar verilmesi, eğitimin o an için iptal edilmesi ve karaya dönülmesi anlamına gelir. Böyle bir durumda, eğer iptal anına kadar geride kalan eğitim süresi 45 dakikadan az ise eğitim yapılamamış sayılır, kursiyerlerin eğitim hakkı korunur. Eğitim süresi 45-90 dakika aralığında ise eğitim yarım olarak tamamlanmış sayılır. Eğitim süresi 90 dakikayı aşabilmiş ise, eğitim tamamlanmış sayılır.
Pratik Eğitimlerin İptali
 • Yelken Okulu Koordinatörlüğü, eğitime engel teşkil edecek öngörülebilir olumsuz rüzgar, deniz ve/veya hava şartlarında eğitimi iptal etme hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda, kursiyerler eğitim saatine en geç 75 dakika kala, bildirdikleri GSM numarasına gönderilecek olan SMS’le haberdar edileceklerdir.
 • Hava, deniz ve/veya rüzgar koşullarının eğitime 75 dakikadan az bir süre kala öngörülememiş şekilde olumsuz yönde değişmesi durumunda ise, eğitim iptal edilmez, kursiyerlerin kulübe gelmeleri beklenerek, karada 1 saatlik teknik uygulama veya teorik ders gerçekleştirilir.
Her iki durumda da, kursiyerlerin eğitim hakkı saklı kalır. Pratik Eğitimlerin Uygulanışı Pratik eğitimler takvimde oluşturulmuş gün ve saat aralığında gerçekleştirilir.
 • Bir veya birden çok kursiyerin haberli ya da habersiz olarak geç kalması durumunda eğitim başlangıç saatinden itibaren en az 30, en çok 60 dk. beklenecektir ancak böyle bir durumda eğitimin kaydırılması veya yarım sayılması söz konusu değildir.
 • Bir veya birden çok kursiyerin haberli ya da habersiz olarak yukarıda belirtilen zaman limitinin de ötesinde geç kalması ya da hiç gelmemesi durumunda ise, söz konusu kursiyerin o günkü eğitim hakkı yanar.
NOT: Yelken Okulu Koordinatörlüğü, o gün için denize çıkan kursiyer sayısının, ekibe kayıtlı kursiyer sayısından az olması durumunda, söz konusu eğitimde ekibe dışarıdan kursiyerler atama hakkını saklı tutar.
Lütfen bekleyin...
online başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra başvuru sırasına göre sizlere geri dönüş yapılacaktır.

 

 

Kalamış Yelken Kulübü
0216 336 54 29 / 2